Nu știu dacă de vină a fost începutul friguros de noiembrie sau m-am nimerit eu într-o perioadă mai proastă, dar Bratislava mi s-a părut un oraș pe jumătate lipsit de viață, tăcut și un pic mohorât fără vreo pricină anume.
Centrul vechi
Centrul vechi era pe jumătate pustiu – în afară de foarte mulți chinezi, câțiva unguri și unul-doi nemți, nu mai era nimeni pe străzi. Restaurantele păreau toate închise, cofetăriile la fel, de abia după un timp m-am prins că, de fapt, unele nu erau închise, pur și simplu se stătea pe întuneric – se zăreau siluete de oameni discutând conspirativ într-un con de umbră, poate se servea chiar și mâncare, dar în principiu se făcea economie la curent.
N-aș putea spune că nu mi-a plăcut ceva anume la Bratislava – orașul e chiar drăguț, centrul vechi e micuț și renovat, dar mai găsești încă măcar o stradă care să își fi păstrat farmecul de odinioară, castelul e în curs de renovare și e înconjurat de o zonă verde (de fapt galben-aurie la început de noiembrie) și de pe ziduri se zăresc orașul, Dunărea și niște poduri cam slute.
Dunărea
Zona de pe malul apei mi s-a părut un pic cam neglijată, am traversat podul pe la UFO (restaurantul în formă de farfurie zburătoare) și am avut o încercare de plimbare pe mal, dar m-au prins din urmă frigul și vântul.
Apoi m-am nimerit pe un pod pietonal straniu, cu șipci din lemn pe schelet metalic, și am zis că-i mai bine să mă întorc.
Castelul Bratislava (Bratislavský hrad)
Bratislava (care se numește așa de mai puțin de un secol, înainte se numea Pressburg) și Viena sunt cele mai apropiate capitale din întreaga lume, așa am citit undeva, nici n-ai ieșit bine din Viena că începi să zărești Castelul din Bratislava, care arată foarte semeț de departe.
Dar în afară de castel, orașul vechi și multe statui cu diverse personaje care ies din canal sau pozează pentru turiști, Bratislava nu este Viena, așa că destul de repede ajungi la finalul vizitei. A fost drăguț, îți spui, dar cam atât.
Cum ajungi la Bratislava
La Bratislava ajungi cu avionul până la Viena și de la aeroportul din Viena cu autobuzul – SlovakLines are curse frecvente către Bratislava, un bilet costă 7,70 euro.
Biletul de avion: Austrian, zbor direct de o oră și 50 de minute. Austrian are prețuri foarte bune dacă vă cumpărați biletele din timp (cunoscutele red tickets) – eu am dat 81.76 euro pentru că am avut și un voucher de reducere de 30 de euro (prețul era 111.76 euro cumpărat în iunie pentru începutul lui noiembrie).
Un pont: dacă vă înscrieți la newsletterul Austrian de ziua voastră primiți un voucher de reducere de 10 euro, valabil 3 luni de zile. Iar cum prețul unui red ticket pornește de 89 euro, puteți plăti pentru un bilet pentru Viena doar 79 de euro.
Transfer Bratislava: se poate face și cu trenul, dar este mai ieftin cu autocarul. Eu mi-am luat biletele online de la compania Slovak Lines / Eurolines, un drum costă 7.87 euro și plecările sunt de la aeroportul din Viena.
Drumul până în Bratislava este foarte scurt, până într-o oră cu toate opririle de pe traseu, iar capătul de linie este la autogara din Bratislava, destul de aproape de centrul orașului. La întoarcere am ales să merg la Viena în centru – capăt de linie este Südtirolerplatz, de unde se poate lua metroul (2 euro) până la Biserica Sf. Ștefan.
Transfer Viena-aeroport: cu autobuzul, biletul costă 8 euro cu Vienna Airport Lines, care are stație terminus în Morzinplatz / Schwedenplatz (stația de metrou Schwedenplatz, piațeta Morzinplatz, care e un pic după un colț de stradă).
Se poate ajunge de la / la aeroport și cu City Airport Train / CAT, biletul costă 12 euro.
Cazare în Bratislava: am stat la Hotel G Bratislava, o cameră single a costat 25 de euro. Cazarea este de departe mai ieftină în Bratislava decât în Viena, de fapt toate erau un pic mai ieftine acolo. Hotelul nu e excepțional, în schimb era straniu de pustiu: 8 etaje și dacă eram câțiva oaspeți în toată clădirea.
Wi-fi este doar la parter, unde recepționerul a trebuit să-mi aprindă lumina într-o sală mare, pentru că nu mai era nimeni acolo, iar seara m-am trezit că primesc un pachet mare într-o pungă de hârtie care cică era micul dejun pentru a doua zi.
Puseseră acolo de toate, mai puțin pâine și l-am pus în încurcătură pe bietul recepționer cerând și așa ceva. Când am cerut și-un cuțit a doua zi, a scotocit toată recepția după unul, deși sala de mese era uriașă (și goală!). Foarte ciudat, însă în rest a fost ok.
Altele: prin Bratislava se circulă cu tramvaiul, un bilet costă 0.70 euro și se cumpără de la niște automate din stații, trebuie să aveți mărunt. În Viena e mai simplu să iei metroul, dar biletul costă 2 euro.
Cum am stat destul de puțin în Viena (Bratislava fiind, de fapt, ținta mea), nu am avut cazare acolo și nici nu am revizitat foarte mult orașul. Însă se poate face o excursie de 2 zile fără nicio problemă, dacă nu aveți mai mult timp la dispoziție.
🗺️ Ce am vizitat în Europa Centrală
📍 Varșovia – escală cu explorări scurte prin oraș
📍 München – târguri de Crăciun și atmosferă festivă
📍 Budapesta – o revedere cu orașul termelor și al dealurilor
📍 Praga – locul preferat din Europa Centrală
📍 Viena – eleganță vieneză și plimbări prin oraș
14 comentarii
Ahahahahaha. Ghost City, cum ziceam.
Da, Andrei, ai avut dreptate 🙂
Mi-ar placea sa ajung acolo de Craciun! Nu cred sa mai fie atat de pustiu 🙂
In plus fata de Viena e o mare schimbare!
In ce sens e o mare schimbare fata de Viena? Apropo, in Viena au inceput deja pregatirile pentru targul de Craciun, in Bratislava nu 🙂
Nici mie nu prea mi-a placut Bratislava, desi am vazut-o vara, in 2008. Atunci era multa lume, dar in afara de statuia care iesea din canal, unde nu am rezistat sa nu ma trag in poza, altceva nu m-a impresionat.
Cum ii spuneam si lui Andrei, pe Miscellanea, norocul acestei capitale este ca e legata de o autostrada de Viena si ca trece Dunarea prin ea. Atat!
Statuile alea sunt o chichita desteapta – daca tot nu sunt foarte multe de vizitat, macar cu statuile te poti amuza 🙂
Eu am facut acum doua sau trei veri "a day break" in Bratislava, dupa o saptamana, sau asa ceva, de stat in vibranta Viena. Imi amintesc ca mi-a placut foarte mult centrul vechi si ca m-au surprins preturile considerabil mai mici decat in Austria.
La Devin ai fost?
Nu – am stat prea putin.
Noi am fost si era iarna, inghetat, putina zapada…arata splendid, m-am simtit ca in povesti.
Alta data sper sa ajung si eu 🙂
Asa sa fie! 🙂
Imi place articolul, de ceva vreme ma gandesc sa merg la Piata de Craciun in decembrie. Sper sa fie frumos si cred ca ajunge o zi. Iar in cel mai rau caz, fug imediat la Viena 😉
Da, si eu cred ca o zi iti ajunge, iar Viena e la o aruncatura de bat 🙂