Există un loc în Mexic faimos în America de Nord pentru frumusețea sa: Cabo San Lucas. Acolo își fac vacanțele Jennifer Aniston, Cameron Diaz, Oprah și Justin Timberlake (plus mulți alții), iar câțiva, ca George Clooney, Cindy Crawford și Stallone au și case de vacanță, sau măcar un iaht în port.
Am mers în Mexic pentru a doua oară în 2021: îmi place mult țara, au plaje superbe, orașe coloniale, piramide mayașe, muzică bună, vreme bună, dar și mâncare delicioasă… demult mă rodea gândul să mai merg o dată în Mexic și să explorez și restul țării.
New York – Mexico City – San José del Cabo
Ca să vizitezi Los Cabos, cum e cunoscută regiunea din capătul peninsulei, trebuie să zbori pe aeroportul din San José del Cabo: nu sunt zboruri din Europa, doar din câteva orașe din US și Mexico City + alte orașe mexicane.
Am avut o escală de o noapte în capitala țării: nu doar că la intrarea în Mexic din State nu te întreabă mai nimic (spre deosebire de Cancun, de exemplu, unde te cam iau la puricat), dar informația MAE că n-ai voie să călătorești pe aeroportul din Mexico City nu a avut nicio bază reală.
De la aeroportul din San José del Cabo am luat un autobuz local, oprește chiar în fața aeroportului și merge la Cabo San Lucas, biletul costă 80 de pesos (17 lei).
Playa El Medano
Plaja Medano e principala plajă din Cabo San Lucas: lungă, cu nisip fin, apă adâncă. Ce e specific în Cabo e cât de adâncă și de clară a apa: la un metru după ce intri în ea îți trece peste cap. Într-o parte e Marea Cortez, în cealaltă Pacificul. Marea Cortez e prea mică pentru a avea un flux al său, așa că e influențată mult de Pacific: există flux și reflux și am observat că la reflux curenții sunt puternici pe plaja Medano, te trag în apă cu forță, la flux marea e mult e mai calmă.
Iar priveliștea…nu mai spun, bate orice Aruba sau insulă tropicală!
El Arco
În weekend am luat un tur spre El Arco, în capătul peninsulei din Cabo San Lucas: plajele de acolo se pot vizita doar cu barca, iar în capăt de tot, unde Marea Cortez se întâlnește cu Pacificul, sunt tot felul de stânci, sub formă de arc sau ascuțite.
Excursiile cu barca merg până în partea cealaltă, cât să vezi de departe zona rezidențială cea mai scumpă din Cabo San Lucas, cu o plajă privată pe care nu pot intra decât cei care locuiesc acolo. Multe locuri frumoase sunt pe lumea asta, dar Cabo San Lucas e ceva deosebit, în top cele mai frumoase locuri văzute în 2021 😊
Playa del Amor – Playa del Divorcio – Playa Pelicano
O parte din cei de pe barcă, inclusiv eu, voiam să ne oprim la Playa del Amor, unică în lume pentru că are ieșire și la ocean, și la mare, dar a fost imposibil să coborâm: e o plajă periculoasă, marea devine brusc foarte adâncă, cu înclinare la 45°, valurile sunt foarte mari și cei de pe mal care încercau să stabilizeze barca să coborâm nu prea reușeau să facă nimic, practic trebuia să le aruncăm lor rucsacurile și să sărim în apa adâncă. Până la urmă căpitanul a zis că e mai bine să renunțăm, era prea periculos.
Am coborât pe Playa Pelicano, mai potolită, iar de acolo am mers pe jos printre stânci până la Playa del Amor care se unește cu Playa del Divorcio, străjuite de stânci de o parte și alta. Multe roci felurite și nisip auriu peste tot, o minunăție!
Playa del Divorcio are ieșire la ocean, așa că e imposibil să înoți acolo, valuri sunt foarte mari. În schimb pe Playa Pelicano e mult mai bine și poți să admiri și pelicanii la doi pași de tine, cocoțați pe stânci.
Lucruri utile: excursiile costă 400 pesos (84 lei), dar se poate negocia prețul, eu am plătit 350 pesos (73 lei).
Cabo San Lucas
Am stat în Cabo San Lucas într-un Airbnb la o familie mexicană, am plătit 608 lei pentru 8 nopți pentru o cameră cu baie privată. Cazare decentă, la vreo 20 de minute de mers pe jos de plaja Medano (sau mai repede dacă iei colectivo), dar cameră fără aer condiționat – două ventilatoare nu fac față la căldura de aici. Cabo San Lucas e destul de scump, dacă vrei să stai lângă plajă sunt o grămadă de hoteluri și ”condos” cu vedere la mare, dar la cu totul alte prețuri.
Mulți turiști mexicani și americani pe acolo, rar auzeam altă limbă. Față de Cancun, bine conectat cu Europa, Cabo e mai departe și trebuie să faci un drum mai lung ca să-l vizitezi venind din România. Dar zău că merită, e fantastic de frumos!
Pedregal
Pedregal e o zonă deluroasă din Cabo San Lucas, cu reședințe de lux și priveliști spre ocean. Există un drum spre Cerro de la Z pe care l-am urcat într-o după amiază fierbinte, spre uimirea unor muncitori din zonă. Teoretic drumul trebuia să ajungă sus, dar la un moment dat am dat peste o poartă de metal care se putea ocolea ușor, dar nu prea mai avea rost să continui. Ajunsesem aproape de vârf.
Ce am vizitat în Mexic
- Cancún & Isla Mujeres: așa arată paradisul
- Vamos a la playa! Playa del Carmen
- Tulum: aș putea trăi așa toată viața
- Chichén Itzá & Cenote Ik Kil
- Valladolid, Mexicul colonial
- Piramida din Cobá
- Ce frumos e și la Mérida!
- Uxmal: vulturi și ruine
- Izamal, orașul galben
- Snorkeling și plajă în Cozumel
- Insula Pasion. O insulă doar pentru mine, vă rog!
- Insula Holbox, albul infinit
- Buget pentru o lună pe Riviera Maya, Mexic
- Todos Santos, pueblo mágico
- Guadalajara, Guadalajara…
- Un loc fermecat: San Miguel de Allende, în inima Mexicului
- Plajele din Puerto Vallarta
- Marele Mexico City
- Valea cu piramide: Teotihuacan
Ma bucur ca ai ajuns din nou In Mexic, si eu vreau😁. Si New York a picat bine! Cat vei sta aici?
O să stau 3-4 săptămâni, nu m-am hotărât exact cât încă 😁